Skip to content
 

Trening umysłu cz. 1

Trening umysłu cz. 1

autorem artykułu jest Irek Julkowski

Pewnego razu drwala odwiedził sprzedawca pił łańcuchowych.

- Dzień dobry. Czy może mi Pan powiedzieć, ile drzew jest Pan w stanie ściąć w ciągu dnia?

- W ciągu jednego dnia ścinam jedno duże drzewo. Mam też czas, aby porąbać je na tak małe kawałki, jakie są mi potrzebna – odpowiedział drwal.

- Mam tutaj narzędzie, dzięki któremu zetnie Pan i potnie na kawałki 10 drzew dziennie, nie wysilając się przy tym tak jak teraz. Zostawię Panu jedną piłę, aby mógł Pan przetestować narzędzie. Wrócę za tydzień sprawdzić, czy zdecyduje się Pan na zakup.

Po tygodniu sprzedawca powrócił do drwala, pewny udanej sprzedaży. Niestety drwal nie był zachwycony jego widokiem.

- Zabieraj Pan to badziewie! – krzyknął drwal.

- Dlaczego? Czy narzędzie nie spełnia Pana oczekiwań? – zapytał zdziwiony sprzedawca.

- Tym złomem nie udało mi się ściąć ani jednego drzewa! Nie mówiąc już o porąbaniu go! – odparł zdenerwowany drwal.

- Proszę pokazać mi, w jaki sposób próbował Pan ściąć drzewo – poprosił sprzedawca.

Drwal wziął piłę do ręki podszedł do drzewa i zaczął w nie uderzać maszyną. Rozbawiony sprzedawca poprosił drwala, by dał mu narzędzie. Odpalił piłę i w mgnieniu oka powalił drzewo. Drwal nie wierzył własnym oczom.


Bardzo podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o ludzki mózg. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak potężne i wydajne narzędzie posiada. Nie wiedzą nawet jak je uruchomić, aby działało z korzyścią dla nich. Pomogę Ci zrozumieć w jaki sposób możesz zacząć w pełni korzystać z możliwości swojego umysłu już niedługo.

Czy chciałbyś lub chciałabyś, aby Twój umysł pracował jeszcze szybciej i wydajniej? Zastanawiasz się jak to jest, że niektóre osoby w Twoim otoczeniu są bardziej inteligentne, mają lepszą pamięć i osiągają większe sukcesy? Mam dla Ciebie dobrą informację! Ty też możesz być jak oni. Co więcej, możesz mieć dużo więcej umiejętności, dzięki którym Twój umysł będzie pracował dla Ciebie. Widzisz z naszym mózgiem jest jak z mięśniem. Im więcej trenujesz tym staje się silniejszy i bardziej wydajny. Jedynie Twój zapał i chęci mogą ograniczać jego rozwój.

Trening umysłu, choć może wydawać się czymś trudnym, wcale taki nie jest. Umysł można trenować na wiele sposobów. Każdy rodzaj treningu można przygotować tak, aby był w formie dobrej zabawy. Możesz ćwiczyć samodzielnie lub z przyjaciółmi. Wiem, że dobra pamięć, szybkość postrzegania lub szybkość czytania są dobrymi tematami do przechwałek lub popisywania się. Z jednej strony to dobrze, bo wśród znajomych wzbudzi to chęć prześcigania się w byciu coraz lepszym. Pamiętaj jednak o wzajemnej pomocy w dążeniu do poprawy swoich umiejętności. Rywalizacja, która wymyka się z pod kontroli nie zawsze kończy się dobrze. Dużo lepiej osiągać cele wspólnie. Dlatego zaproś swoich znajomych do zabawy i rozwoju, pokaż im, że także mogą być jeszcze lepsi. Baw się, ucz i korzystaj ze swoich nieodkrytych dotąd zdolności.

Na początku treningu dobrze będzie, jeśli dowiesz się kilku podstawowych rzeczy na temat swojego umysłu. Jeżeli chcesz poznać ten temat bardzo szczegółowo, zalecam udać się do naukowych źródeł, które zawierają aktualne badania i informacje dotyczące wydajności naszego umysłu oraz metod, jakimi posługuje się on do zdobywania, przetwarzania, zapisywania i odtwarzania informacji. Ja tymczasem postaram się przekazać Ci podstawy, które są niezbędne do zrozumienia funkcjonowania Twojego superkomputera – Mózgu.

Zastanawiam się, czy nauka, którą dysponujemy jest już w stanie dokładnie zbadać możliwości drzemiące w ludzkim umyśle. Kiedyś porównywano go do komputera, jednak jak się okazało, porównanie to było bardzo niedokładne. Otóż wyobraź sobie drogi czytelniku, że mózg zwykłej muchy domowej przewyższa znacznie wydajnością komputery pracujące w NASA. Według badań, mucha jest w stanie ominąć bezbłędnie każdy przedmiot na swej drodze. Jeśli zdarza się jej w coś uderzyć, jest to wina psychiki, a nie wydolności mózgu. Patrząc z tej perspektywy, jak myślisz – jak wydajny jest Twój mózg?

Okazuje się, że najsłabszym elementem ludzkiego umysłu jest pamięć krótkotrwała. Jest to pamięć, do której trafiają świeżo zdobyte informacje. Pamięć ta jest pośrednikiem pomiędzy światem zewnętrznym a naszą podświadomością. Jest także zwana „wąskim gardłem pamięci”. Ma ona ograniczoną pojemność. Możemy w niej zmagazynować i przetworzyć około 16 bitów informacji w ciągu 1 sekundy. 16 bitów to około 4 – 7 słów. Taką sprawność przetwarzania informacji jesteśmy w stanie utrzymać przez około 5 sekund. Po tym czasie pamięć przepełnia się. Reszta informacji, w momencie przepełnienia pamięci krótkotrwałej, zostaje zapomniana. Jeżeli więc rozmawiamy z kimś, kto mówi bardzo szybko, zapamiętujemy 5 słów w ciągu 1 sekund. Reszta informacji jest uzupełniana na podstawie informacji zgromadzonych w podświadomości. Wyjaśnia to sytuację, która często zdarza się w szkołach. Nauczyciel prowadzi lekcję, mówiąc bardzo szybko, a każdy uczeń rozumie ten sam temat w sposób inny od reszty. Dzieje się tak, dlatego, że większość informacji jest uzupełniana w oparciu o indywidualne wspomnienia, informacje, emocje i filtry każdego ucznia. Pamiętaj, aby mówić do ludzi powoli, jeśli chcesz, aby Cię rozumieli i pamiętali dokładnie to, co mówisz.

My natomiast zajmiemy się teraz usprawnieniem tego słabego elementu, jakim jest pamięć krótkotrwała.

Niestety nie można znacznie powiększyć pojemności pamięci krótkotrwałej, dlatego też postaram się pokazać Ci jak inaczej można poprawić jej efektywność. Skoro mamy do dyspozycji określone zasoby, których nie możemy powiększyć, postarajmy się wykorzystać je efektywnie. U wielu osób występuje problem, z tzw. spostrzegawczością. W tym przypadku chodzi mi o jak najbardziej świadome selekcjonowanie informacji, które mają zostać zapamiętane, oraz ich poprawną „obróbkę”.

Bardzo prostym i skutecznym sposobem poprawienia spostrzegawczości jest odpowiednia „konfiguracja” filtrów, które cały czas odpowiadają za to, w jaki sposób widzimy rzeczywistość. Jako ciekawostkę możesz potraktować informację, że w ciągu sekundy dociera do Ciebie 100 000 000 000 bitów informacji z otoczenia, z których poprzez filtry percepcyjne oraz pamięć krótkotrwałą odbierasz jedynie 80 bitów! Trafne jest stwierdzenie, że świat jest taki jaki chcesz, aby był. Zrób proste ćwiczenie. Postanów, że podczas następnego wyjścia z domu, do sklepu, pracy, znajomych lub na spacer, przez godzinę postarasz się zauważać wszystkie czerwone rzeczy (kolor jest dowolny). Jeśli dasz sobie możliwość wykonania tego ćwiczenia, zrozumiesz czym są filtry percepcyjne. Nagle zaczniesz dostrzegać bardzo dużo rzeczy w wybranym kolorze. Dlatego, że nastawiłeś lub nastawiłaś uprzednio swoje filtry na szukanie tego koloru. W ten sposób Twój umysł pomija inne kolory, skupiając się tylko na tym, wybranym przez Ciebie. Dzięki temu niepotrzebne informacje nie zaśmiecają pamięci krótkotrwałej. Zyskujesz więcej pamięci, a co za tym idzie, więcej INTERESUJĄCYCH Cię informacji możesz przetworzyć. Jest to podstawowe, proste ćwiczenie, które pozwoli Ci zapamiętywać więcej tego, co będzie CI przydatne.

Podsumowując. Kiedy rozmawiasz z kimś, lub uczysz się czy też czytasz książkę, zastanów się jakich informacji poszukujesz. Dzięki temu Twój umysł zacznie działać jak „analizator” wyłapując np. z tekstu, który czytasz, tylko te informacje, które są powiązane z wybranym przez Ciebie tematem. Ćwiczenie to jest pierwszym krokiem do nauki wyznaczania kierunku Twojemu umysłowi. Statek, któremu nie wyznaczy się żadnego kursu będzie gdzieś płynął i kiedyś na pewno trafi do jakiegoś portu. Tak samo jest z umysłem. Zastanów się, czy chcesz, aby Twój umysł bezwiednie błądził pośród napływających z otoczenia informacji i bodźców? Czy może wolisz, aby działał tak jak Ty chcesz? Wyznaczając mu kurs szybciej będziesz osiągać cele, do których dążysz.

Pozdrawiam
Irek Julkowski


Po więcej możliwości zapraszam na www.irekjulkowski.pl oraz www.mtraining.pl

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis.pl

———————————————————————————–

Podobne posty:

Komentarze

Powered by Facebook Comments

Zostaw Odpowiedź