Skip to content
 

Karta kredytowa


Karta kredytowa
Adrian Hinc

Jak co miesiąc mieć więcej pieniędzy i brać nieoprocentowane kredyty dzięki karcie kredytowej?

Więcej o ebooku
Zamów w wydawnictwie

Polacy mają 7 mln kart kredytowych i chcą więcej

Mija dziesięć lat od wydania pierwszej międzynarodowej karty kredytowej w Polsce. Według danych NBP – w połowie br. liczba polskich kart kredytowych wynosiła prawie 6,9 mln. Na koniec 1998 r. kart kredytowych było zaledwie 91,4 tys.

Z danych Visy wynika, że zainteresowanie Polaków kartami kredytowymi rośnie szybciej niż kartami płatniczymi ogółem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy obrachunkowych (od lipca 2006 r. do czerwca 2007 r.) liczba kredytowych kart Visa zwiększyła się o 57 proc. Cytowana w komunikacie Visy Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce, uznała, że dynamika przyrostu liczby kart kredytowych „jest także miarą dojrzewania rynku, podążającego drogą, jaką przeszło wiele krajów Europy Zachodniej”.


Polskie karty płatnicze (czyli debetowe, kredytowe i obciążeniowe) są wydawane z logo czterech międzynarodowych organizacji: Visa, MasterCard, Diners Club i American Express.

źródło Portal gazeta.pl 2007-11-10

Na pewno słyszałeś już o karcie kredytowej.

Powszechnie używa się jej w Ameryce jako codziennego środka płatniczego. Również w Polsce jest coraz częściej używana. Jednak wiele osób nie ma pojęcia, jak optymalnie wykorzystać swoją kartę kredytową i czy jest to do końca opłacalne.

A może to być bardzo opłacalne – szczególnie dla osób, które czasami „na wczoraj” potrzebują większej ilości gotówki. Zamiast brać wysoko oprocentowane kredyty, mogą one skorzystać ze swojej karty kredytowej, która jest wydawana w każdym banku.

Prosty przykład zastosowania karty kredytowej to sytuacja, kiedy przedsiębiorca potrzebuje większych pieniędzy na materiały, których jeszcze nie ma. Może wtedy skorzystać z karty kredytowej i wziąć szybki kredyt (bez żadnych pism i załatwiania). Jeśli swoje zadłużenie spłaci w terminie (ok. 54 dni), to będzie musiał spłacić zaciągniętą pożyczkę bez odsetek.

Główną zaletą dla wszystkich korzystających z karty kredytowej jest tzw.
Grace period, czyli okres bezodsetkowy.

Jest to okres, w którym wykorzystany limit kredytowy nie jest oprocentowany. W praktyce oznacza to termin, w którym spłata całości zadłużenia oznacza nienaliczanie odsetek przez bank. Można dzięki temu i przy zachowaniu odpowiednich wymogów brać nieoprocentowane kredyty.

Banki krzyczą do nas z billboardów: „Darmowy kredyt na 57 dni”, „56 dni bez odsetek” itp., itd. Czy prawdą jest, że płacąc kartą kredytową 1 marca (przy 57-dniowym grace period), mamy czas na bezodsetkową spłatę do 26 kwietnia?

Tylko w szczególnym przypadku odpowiedź brzmi „tak”

W najgorszym wypadku może być to 28 marca – a więc konieczność spłaty po 27 dniach.
Wniosek jest taki, że 57 dni otrzymamy wtedy, gdy zakupu dokonamy w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego. Gdy dokonamy go później, to grace period zmniejszy się nam do 27 dni.

Mimo wszytko jest to bardzo duży plus, a możliwość wzięcia nieoprocentowanego kredytu na 30 dni będzie dla wielu osób bardzo dużą korzyścią.

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego właściwie powstała ta publikacja. I pewnie nawet trochę się dziwisz – a dziwisz się tym bardziej, im więcej na temat działania kart kredytowych wiesz. Co tu
dużo mówić – jeśli „siedzisz” w tym temacie od dawna, to pewnie nie znajdziesz tu tak wielu ważnych informacji, jak osoba, która właśnie zastanawia się nad swoją pierwszą kartą kredytową.

Dlatego też ta publikacja polecana jest przede wszystkim osobom, które zupełnie:
Nie znają się na kartach kredytowych.

Nawet jeśli myślisz, że wiesz już wszystko – to przeczytanie tych kilkudziesięciu stron na pewno nie zajmie Ci wiele czasu, a dzięki temu usystematyzujesz swoją wiedzę i będziesz miał 100% pewności, że korzystasz z karty kredytowej w taki sposób, by przynosiła ona korzyści głównie Tobie – a nie wystawiającemu ją bankowi.

Od autora:

Głównym powodem powstania tego poradnika jest moja niemal roczna praca w jednym z ogólnopolskich banków oraz kilkuletnia współpraca z inną instytucją finansową. Z tego doświadczenia płynie jeden wyraźny wniosek – ludzie w większości nie wiedzą, jak korzystać z kart kredytowych! I możesz mi wierzyć – ten brak wiedzy może być tutaj bardzo dotkliwy, bo wyciąga nawet setki złotych miesięcznie z Twojego portfela…

Adrian Hinc

Słowniczek terminów dotyczących karty kredytowej – poznasz dzięki niemu znaczenie wszystkich ważnych pojęć, które powinieneś znać, aby korzystać z karty kredytowej.

* Autoryzacja
* Limit kredytowy
* Karta kredytowa
* Minimalna wymagana spłata
* Grace period
* Odsetki
* Okres bez odsetkowy
* Oprocentowanie nominalne
* Oprocentowanie rzeczywiste
* RRSP
* Uwierzytelnienie
* Wyciąg

Dowiesz się też:

* Jak korzystać z karty kredytowej, żeby przynosiła ona korzyści Tobie, a nie wystawiającemu ją bankowi?
* Czym jest karta kredytowa? Dogłębnie wyjaśnione wszystko, co powinieneś wiedzieć o karcie kredytowej.
* Jakie zyski płyną z posiadania karty kredytowej? Dowiedz się dokładnie, co i ile zyskasz, posiadając kartę kredytową.
* Jakie zagrożenia i pułapki czekają na posiadaczy kart kredytowych i jak ich skutecznie uniknąć?
* Rodzaje kart kredytowych – sprawdź, który rodzaj karty najbardziej Ci odpowiada?
* Jak maksymalnie wykorzystać kartę kredytową, tak aby przyniosła ona maksymalny zysk?
* Jak wyliczyć, ile zyskasz używając karty kredytowej? Sam wylicz i przekonaj się, czy zyski z używania karty będą na tyle wysokie, żebyś się na nią decydować.
* Cztery najczęstsze błędy popełniane przy wyborze karty kredytowej. Każdy z tych błędów może Cię kosztować prawdziwe pieniądze.
* 18 najważniejszych zasada bezpieczeństwa w używaniu karty.
* Najważniejsze pojęcia dotyczące karty kredytowej.
* Najważniejsze fakty o kartach kredytowych dla firm.
* Na czym dokładnie zarabia bank, wydając kartę kredytową?
* Pięć najważniejszych cech odróżniających od siebie karty kredytowe – wybierz tę kartę, która będzie dla Ciebie najbardziej korzystna.
* Czterostopniowy proces wyboru najlepszej karty kredytowej. Autor przeprowadzi Cię „osobiście” przez proces wyboru najlepszej karty.
* Jak nie dać się oszukać i naciągnąć nieuczciwym pośrednikom sprzedającym karty?

Nie ma na co czekać, jeśli często potrzebujesz większej gotówki pod koniec miesiąca, to karta kredytowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu praktycznemu poradnikowi, napisanemu przez osobę zawodowo zajmującą się kartami kredytowym, wybierzesz najlepszą kartę i unikniesz popełniania kosztownych dla Twojej kieszeni błędów.

Ważne:
Wybór karty nigdy nie powinien być decyzją podejmowaną w 5 minut. Taki sposób po prostu bardzo szybko się na nas zemści. Nie podejmuj też decyzji, gdy do Twoich drzwi zapuka doradca tej czy innej instytucji. Pamiętaj, że nawet jeśli doradca twierdzi, że jest „niezależny”, to wcale nie znaczy, że tak właśnie jest. Zazwyczaj sprzedaje się i zachwala to, co jest najlepiej dla doradcy płatne, a niekoniecznie najbardziej dla klienta korzystne.

Więcej o ebooku
Zamów w wydawnictwie

Podobne posty:

Komentarze

Powered by Facebook Comments

Zostaw Odpowiedź