Skip to content
 

Finanse dla każdego.


Finanse dla każdego
Marcin Krzywda

Samodzielnie obliczaj swoje zyski i nie daj się zwodzić reklamom banków! Wykorzystaj doświadczenie znanego autora bestsellerów na temat inwestowania na GPW!
Finanse dla każdego
Samodzielnie obliczaj swoje zyski
i nie daj się zwodzić reklamom banków!

Więcej o ebooku
Zamów w wydawnictwie

„Finanse dla każdego” w zamyśle autora, czyli Marcina Krzywdy (który wydał serię książek o inwestowaniu na GPW) ma być publikacją pomocną dla tych wszystkich, którzy mają do czynienia z pewnymi prostymi instrumentami finansowymi, takimi jak lokaty czy kredyty, a nie są profesjonalistami. Dzięki wiedzy zawartej w tym poradniku łatwo będzie można sprawdzić na przykład, czy oprocentowanie kredytu, jakie podaje bank, jest prawdziwe albo czy zysk z lokaty, którą bank nam proponuje, będzie faktycznie tak wysoki, jak mówi reklama.

Okazuje się bowiem, że oprocentowanie 6% przy lokacie na 3 miesiące wcale nie oznacza, że wkładając tam 100 000 zł na kwartał, otrzymamy zwrot w wysokości kapitału początkowego + 6000 zł odsetek. Niestety, ale tak to nie działa. Podawana w reklamach stopa zwrotu z inwestycji jest w skali rocznej. Co oznacza, że najpierw musimy ją podzielić przez 12 (bo tyle jest w roku miesięcy), a następnie pommnożyć przez liczbę miesięcy – na którą lokata jest zakładana.


W naszym hipotetycznie postawionym przykładzie obliczenia będą więc następujące:

(6% : 12 miesięcy) * 3 miesiące = 1.5%

Jak widać z powyższego przykładu, nasz zwrot z inwestycji owych 100 000 zł przyniesie nam jedynie 1500 zł odsetek, a więc czterokrotnie mniej, niż się spodziewaliśmy.

Wiele osób tego nie wie, nie rozumie, a później zastanawiają się oni, dlaczego ten zysk do cholery jest taki mały?! Co więcej, od tych 1500 zł z naszego przykładu musimy jeszcze odprowadzić podatek 19% (przynajmniej na chwilę obecną). To będzie nas kosztowało prawie 300 zł!

Banki stosują mnóstwo podobnych sztuczek. Większości osób wydaje się, że tak naprawdę dzięki tym instytucjom zarabiają one dodatkowe pieniądze. Nie jest to prawdą… Prawda jest znacznie bardziej brutalna, ponieważ to banki zarabiają na nas – klientach. Wszakże nie są to instytucje charytatywne. I z tego trzeba sobie zdawać sprawę.

BONUS : Arkusze kalkulacyjne

Zamawiając ebooka „Finanse dla każdego” otrzymasz w prezencie arkusze kalkulacyjne, które w bardzo prosty sposób pozwolą Ci policzyć odsetki z lokat, kredytów oraz emerytury. Wystarczy jedynie wypełnić kilka pól, aby otrzymać wyniki w poszczególnych latach, czy też miesiącach. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które unaoczni Ci teoretyczną wiedzę przekazaną w publikacji.

Lokaty, to jedna z kwestii poruszanych w ebooku Marcina Krzywdy. Drugą są kredyty. Sytuacja odwrotna do lokat. W przypadku kredytów, to my pożyczamy pieniądze od banku, aby później oddać je z odpowiednio wysokimi odsetkami. Oczywiście na kredytach banki zbijają kokosy – uwielbiają wręcz zadłużonych klientów!

Nie wyobrażasz sobie nawet, jak wiele pieniędzy pożera Tobie wzięcie takiego kredytu. Fakt, że istnieją tak zwane dobre długi oraz złe długi. I czasami taka sytuacja może być dla Ciebie bardzo korzystna, ale tym nie będziemy się zajmować w tej publikacji.

Czego ponadto dowiesz się z publikacji?

* Wartość pieniądza w czasie: czym jest wartość bieżąca, a czym wartość przyszła? W jaki sposób odnosi się do naszych finansów?
* Co to jest kapitalizacja prosta oraz czym różni się ona od procentu składanego?
* Jak banki ukrywają przed Tobą pewne opłaty manipulacyjne?
* Ile dokładnie zarobisz na danej lokacie (i dlaczego tak mało ;-) )?
* Czym są lokaty progresywne?
* Jakie wyróżniamy rodzaje kredytów i które z nich pozwalają na zminimalizowanie oprocentowania?
* Czym są Otwarte Fundusze Emerytalne i ile dzięki nim zarobisz? Dlaczego te pieniądze w przyszłości będą miały znacznie niższą wartość?

Ponadto, nauczysz się liczyć różnego rodzaju stopy procentowe oraz wykorzystywać je na własną korzyść. Taka wiedza bardzo się przydaje w praktyce.

SPIS TREŚCI:

* WSTĘP
* WARTOŚĆ PIENIĄDZA W CZASIE
* Wartość bieżąca (present value, PV)
* Wartość przyszła (future value, FV)
* LOKATY BANKOWE
* Kapitalizacja prosta
* Co to jest procent?
* Ile zarobię na lokacie?
* Lokaty na okres krótszy niż rok
* Kapitalizacja składana
* Lokata bankowa o rocznej kapitalizacji
* Lokata bankowa o częstszej niż roczna kapitalizacji
* Efektywna stopa procentowa
* Wnioski
* Lokaty progresywne
* Co zmniejsza zysk z lokaty?
* Prowizje bankowe
* Podatek od zysków
* Oprocentowanie realne
* KREDYTY
* Kredyty ze stałą ratą kapitałową
* Kredyty ze stałą ratą całkowitą
* Wyprowadzenie wzoru na wysokość raty
* Zmiana oprocentowania w trakcie spłaty kredytu
* Inne warianty spłaty kredytu
* Kredyt z równymi ratami odsetkowymi
* Kredyt indeksowany
* EMERYTURY
* Zasady oszczędzania w OFE
* Opłaty w OFE
* Minimalna stopa zwrotu
* Zbieramy na emeryturę
* Symulacja 1
* Symulacja 2
* Czy naprawdę będę milionerem?
* DODATEK A: INFLACJA
* Czym jest inflacja?
* Przyczyny inflacji
* Skutki inflacji
* Jak mierzymy inflację?
* Inflacja a stopy procentowe
* Inflacja a inwestycje
* Obligacje indeksowane inflacją
* DODATEK B: MATEMATYKA FINANSOWA W EXCELU
* Jak wstawić funkcję do komórki?
* Lokaty
* Kredyty

Więcej o ebooku
Zamów w wydawnictwie

Podobne posty:

Komentarze

Powered by Facebook Comments

Zostaw Odpowiedź