Skip to content
 

5 etapów skutecznej perswazji

5 etapów skutecznej perswazji

autorem artykułu jest Dariusz Tryba

Jeżeli interesujesz się NLP i wywieraniem wpływu to zapewne wiesz, że istnieje mnóstwo przeróżnych technik służących do tego, aby skutecznie osiągać swoje cele.

Czasem możesz się w tych technikach pogubić, zastanawiając się, co w danej chwili najlepiej zastosować.

Dlatego chcę przedstawić Ci ogólny model procesu skutecznej perswazji, który pozwoli spojrzeć na całą kwestię z lotu ptaka i uporządkować poszczególne czynności.

Krok 1 – Wyznaczenie celu

Najpierw musisz jak najlepiej określić to, co chcesz osiągnąć. Znając swój cel będziesz wiedzieć do czego dążyć i nie pogubisz się w dalszych etapach. Musisz także pamiętać o tym, aby Twój cel był korzystny również dla drugiej strony.

Krok 2 – Nawiązanie kontaktu

Kiedy już dojdzie do spotkania musisz zadbać o to, aby od razu wywrzeć pozytywne wrażenie na Twoim rozmówcy. Do tego celu możesz zastosować przeróżne sposoby dopasowania i budowania rapportu.

Krok 3 – Określenie wartości i kryteriów

Po prawidłowym nawiązaniu kontaktu musisz zadać sobie i Twojemu rozmówcy pytanie „Co jest dla Ciebie ważne?”. Znając wartości i kryteria Twojego rozmówcy będziesz wiedzieć jak pokierować dalszymi swoimi działaniami, aby były możliwie najbardziej skuteczne.

Krok 4 – Określenie metaprogramów

Wyróżnij charakterystyczne wzorce myślenia i zachowania Twojego rozmówcy. Jeżeli będziesz wiedzieć w jaki sposób podejmuje on decyzje, będziesz w stanie skuteczniej zmotywować go do działania.

Krok 5 – Wykorzystanie technik perswazji

Teraz, kiedy wiesz już tak dużo o swoim rozmówcy i macie dobry kontakt, wystarczy wykorzystać szeroki wachlarz technik perswazji do tego, aby przekonać go, że najlepszym sposobem realizacji jego wartości i kryteriów zgodnie z jego metaprogramami jest wykonanie tego, co jest Twoim celem.

Poprawne wykonanie wszystkich etapów, zgodnie z ekologią i zasadą ‚win-win’, zapewni Ci długofalowy sukces.

Autor: Tomek, redaktor serwisu Techniki NLP

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis.pl

———————————————————————————–

[adsenseyu5]

Podobne posty:

Komentarze

Powered by Facebook Comments

3 Komentarzy

Zostaw Odpowiedź